Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) е представило искане пред финансовото министерство от държавния бюджет за 2025 г. да бъдат заделени 150 милиона лева целево за разрешаване на проблемите с управлението на отпадъците. Това каза днес във Варна изпълнителният директор на организацията Силвия Георгиева по време на събитие, посветено на Деня на българската община и местното самоуправление – 12 октомври. Акцентът в дискусията бе върху готовността на местните власти за промяна на формирането на такса смет. По думите на Георгиева, предстоящите промени изискват инвестиции от администрациите и това е причината сдружението да поиска отпускането на целеви средства от бюджета.
На днешното си заседание Общинският съвет на Каварна даде съгласие Общината да кандидатства по проект за възстановяване и защита на морските пространства. Проектът е OLAMUR (Offshore Low-trophic Aquaculture in Multi-Use scenario Realization) за асоциирани региони с название на процедурата: “HORIZON-MISS-2021-OCEAN-04-01- Лайтхаус в басейните на Балтийско и Северно море. Морска аквакултура със слабо въздействие и максимално използване на морското пространство“, програма Хоризонт 2021-2027".
Заместник-кметът Диана Додова поясни, че финансирането е изцяло по проекта и не се изисква собствено дофинансиране на дейности. Тя обясни, че каскадното финансиране по проекта OLAMUR e на стойност от 100 000 евро и е определено за присъединяване на допълнителни региони, като този на Черно море и в частност община Каварна.
Пилотните проекти, като този в Бълг
Служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков ще участва в среща на министрите на вътрешните работи на Австрия, България, Румъния и Унгария, която ще се състои в Будапеща в петък, 22 ноември т.г., съобщиха от пресцентъра на МВР.
Срещата е организирана от Унгарското председателство на Съвета на Европейския съюз (ЕС), като целта е да бъдат обсъдени предстоящите стъпки за отпадане на контрола по вътрешните сухопътни граници за България и Румъния.
Очаква се Съветът на ЕС да приеме решение за това до края на настоящата година.
По време на разговорите ще бъде направен преглед на актуалната миграционна ситуация и резултатите от засиленото полицейско сътрудничество в региона, както и прилаганите компенсаторни мерки след отпадането на контрола по въздушните и морските граници на 31 март т.г. На тази основа министрите ще обсъдят възможните бъдещи стъпки и анга
От 19 до 22 ноември 2024 г. на посещение във Варна бе командирът на Военноморските сили на Република Полша вицеадмирал Ярослав Земянски, съобщиха от Щаба на флота в крайморския град.
На 20 ноември пред сградата на Адмиралтейството гостът беше посрещнат с тържествена церемония от контраадмирал Кирил Михайлов, командир на Военноморските сили на България.
По време на разговорите в Командването на Военноморските сили вицеадмирал Земянски беше запознат с мисията, задачите, състава и проектите за развитие на българските Военноморски сили. Бяха обсъдени въпроси от взаимен интерес, набелязани насоките за развитие и перспективите на двустранното сътрудничество в областта на отбраната и сигурността, допълват от Щаба на флота.
След това вицеадмирал Земянски се запозна със задачите на Центъра „Военноморски координационен елемент“ по разкриване на опозната картина
Вагон от влакова композиция със зърно е излязъл от релсите тази нощ край Димитровград, съобщиха от пресцентъра на Национална компания „Железопътна инфраструктура“.
Инцидентът е станал в 03:15 ч. тази нощ в гара Димитровград-север. От релсите излиза седмият вагон от 18- вагонна композиция на частен товарен превозвач, превозваща зърно. Няма пострадали. Повредени са 1 км и 200 м железен път, и две стрелки.
Движението на влаковете в междугарието Димитровград-север – Меричлери е преустановено. Незабавно към мястото са изпратени техника и екипи за вдигане на вагоните и започване на възстановителни дейности, които продължават и към настоящия момент.
Своевременно е назначена комисия за установяване на причините за инцидента.
Пътниците от засегнатите влакове се превозват с автобуси в участъка Михайлово - Димитровград. Поради нарушена обв
Общо 119 пожара са загасени през изминалото денонощие на територията на страната. Това съобщиха от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) към МВР на своя сайт.
Пожарникарите са реагирали на 241сигнала за произшествия. При пожарите няма загинали и пострадали.
С преки материални щети са възникнали 24 пожара, от които шест в жилищни сгради и един в промишлена сграда, а четири - в транспортни средства.
Без нанесени материални щети са възникнали 95 пожара, от които 17 в сухи треви, горска постеля и храсти и 35 в отпадъци, 37 - в готварски уреди и комини.
Извършени са 115 спасителни дейности и помощни операции, от които една при катастрофа.
Регистрирани са седем лъжливи повиквания.
Промяната в модела на определянето на такса смет е, че тя вече няма да се изчислява на база оценката на имота, а на база генерирани количества боклук, стана ясно по време на дискусията. Кметът на Аксаково Атанас Стоилов коментира, че новият алгоритъм на определяне на налога обаче не е доизпипан. Според него е добре, че въвеждането на новия модел за формиране на таксата е отложен за 2026 г., тъй като през 2025 г. общините ще имат възможност да си направят необходимите изчисления, търсейки и информация от еколозите, службите по кадастър и ГРАО.
Промяната на модела ще доведе до повишение на такса смет, допълни кметът на Девня Свилен Шитов. Според него е редно общините заедно да мислят как ударът върху гражданите да бъде по-малък. По думите му е наложително да се работи много по-активно с хората, за да събират разделно отпадъците си, което може да намали финансовата тежест за депонирането на смесените боклуци. Позицията на събралите се кметове беше, че трябва да се работи и в посока пое-ефективно рециклиране и оползотворяване на различните видове отпадъци.
Кметът на Карлово Емил Кабаиванов подчерта, че са нужни и промени в законодателството, които да позволят общините сами да въвеждат разделното събиране на отпадъци, а не да работят само с 4-те лицензирани оползотворяващи организации в страната. Позицията му бе подкрепена и от кмета на Варна Благомир Коцев, който посочи, че местната власт не разполага с механизъм за въздействие върху тези компании, за да ги накара да сложат повече цветни контейнери или да ги изпразват по-често.
Кметът на Белослав Деян Иванов повдигна темата с нерегламентираните сметища и разходите, които правят общините за почистването им. Според него в тази посока също трябва да се работи много с хората, за да им се обясни, че парите за разчистването на боклука, който изхвърлят в нарушение на правилата, могат да бъдат ползвани за по-смислени неща.
Изпълнителният директор на НСОРБ съобщи пред кметовете, че през следващата година организацията планира провеждането на 12 срещи в страната, посветени на управлението на отпадъците и изчисляването на такса смет по нов начин. По думите на Георгиева темата ще бъде широко дискутирана и на предстоящата в Албена Годишна среща на местните власти, която ще се проведе от 13 до 15 октомври. Очаква се в тридневния форум да вземат участие над 800 представители на общини и Общински съвети от страната, както и на министерства и държавни агенции.
В Плевен през изминалата седмица са съставени 50 фиша за неправилно паркиране на улици в централната градска част. Това съобщи пред журналисти началникът на отдел „Инспекторат“ в Община Плевен Николай Георгиев.
Глобата за това нарушение е 50 лв.
Според Георгиев този начин на санкциониране на шофьорите, спрели неправилно, не е по-малко ефективен от това автомобилът на нарушителя да бъде вдигнат с репатриращ автомобил, т.нар. „паяк“. Той подчерта, че много от централните улици в Плевен са тесни. Ако се наложи вдигане на автомобила с „паяк“, за да бъде откаран на наказателен паркинг, това би затруднило движението по някои улици, особено, ако те са еднопосочни, коментира Георгиев.
Към момента в Плевен няма фирма, която да извършва репатриране на автомобилите, спрели неправилно. Последната е обявила фалит.
Ге
Специална фотоизложба, посветена на младите авиационни фотографи (спотъри), ще бъде открита утре на летище София, съобщиха от пресслужбата на летището. Фотографиите ще бъдат подредени на Терминал 2 на летището, а кадрите са заснети от спотърите, включили се пред през октомври в инициатива за спотърската общност, организирана от летището.
Вдъхновени от страстта си към авиацията и магията на "големите метални птици", младите спотъри заснемат впечатляващи кадри, които разкриват красотата на авиацията през техния обектив. Изложбата ще представи 23 уникални творби, посочват от летището за инициативата.
Събитието ще бъде открито в 12:00 часа от Хесус Кабайеро, главен изпълнителен директор на „СОФ Кънект“, оператор на летище София и специални гости от авиационната общност, които ще разкажат повече за страстта да си авиационен спотър.
До средата на
"Продължаваме Промяната“ ще оттеглят кандидатурата на Андрей Цеков за председател на Народното събрание и ще подкрепят Силви Кирилов от „Има такъв народ“ за председател, съобщи съпредседателят на ПП Кирил Петков пред медиите в кулоарите на парламента. Подкрепата към Кирилов ще бъде дотам, докато „сме сигурни, че той подкрепя махането на бухалките на Пеевски и на Борисов“, допълни той.
Ако не заработи парламентът, нито ще можем да спрем избирането на главния прокурор за следващите седем години, нито ще можем да сменим Изборния кодекс, отбеляза Кирил Петков. Той добави, че за ПП е недопустимо на следващи избори да се отиде с настоящия Изборен кодекс и с главен прокурор Сарафов.
Надежда Йорданова от „Демократична България“ посочи, че ще гласуват "въздържал се", защото за тях "влизането в едно мнозинство с "Възраждане" е ценнос
Продължава проверката на Изпълнителната агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) след снощния инцидент в София, при който скеле се срути и уби един човек, а двама бяха ранени. Това съобщиха от агенцията. Снощи инспектори са били на място, днес продължава огледът на документацията.
При първоначалния оглед се установи, че в сглобяемо стоманобетонно хале е извършен незаконен ремонт – премахване на зидове, каза пред журналисти вчера вечерта арх. Здравко Здравков, директор на Дирекция за национален строителен контрол - София. Предстои днес да бъде извършена проверка, за да бъде установено има ли строителни книжа, дали дейностите се извършват законно и на кого ще бъдат наложени санкции, посочи той.
Актуализация на инвестиционната програма на Община Бобов дол, в частта "Капиталови разходи" за 2024 година, гласува Общинският съвет в града, на извънредна сесия днес. С решението средства, заложени в програмата за обекти, които не могат да бъдат реализирани през тази финансова година, се пренасочват за погасяване на заема на община Бобов дол, който е в размер на 210 хиляди лева и е от от 2006 г., каза председателят на Общинския съвет (ОбС) Красимир Чаврагански. "Има писмо от Министерство на финансите, с което се позволява средствата, които не могат да се усвоят, да се пренасочат", обясни Чаврагански.
Въпросът за актуализацията предизвика широка дискусия по време на заседанието, тъй като общински съветници питаха защо до този момент не са били изработени проекти и не е започнала работата по заложените капиталови обекти за годината. "Няма достатъчно хора, а броят на работе